W tym miesiącu, nawet jeśli dziecko wcześniej było bardzo ciche, teraz powinno zacząć pokazywać, że również jest w domu. Zauważy, że jego życie nie polega tylko na jedzeniu, spaniu i płaczu. Pomijam kolki, napady płaczu itp. zdarzenia. Maluch zacznie poznawać siebie. Zacznie odkrywać, że rączki są wspaniałą zabawką, oczywiście jego rączki. Coraz więcej będzie czasu czuwał, a w tym czasie zacznie zabawiać swoją mamą uśmiechami, gaworzeniem, różnymi piskami. A teraz...
Co dzieci potrafią?
Po ukończeniu trzeciego miesiąca twoje dziecko powinno umieć:
- w pozycji na brzuchu podnieść głowę pod kątem 45 stopni do podstawy;
Po ukończeniu trzeciego miesiąca prawdopodobnie będzie umiało:
- śmiać się głośno;
- w pozycji na brzuchu unieść głowę pod kątem 90 stopni do podstawy;
- wydawać okrzyki zadowolenia;
- składać ręce;
- uśmiechać się spontanicznie;
- śledzić w sposób ciągły przedmiot poruszający się po łuku 180 stopni w odległości około 15 cm od twarzy.
Po ukończeniu 3 miesiąca może umieć:
- trzymać sztywno główkę w pozycji pionowej;
- w pozycji na brzuszku unieść klatkę piersiową, opierając się na przedramionach;
- dokonać przewrotu z pleców na bok;
- chwycić grzechotkę włożoną do ręki;
- reagować wzrokiem na bardzo drobne przedmioty, takie jak np. rodzynek.
Po ukończeniu trzeciego miesiąca może nawet umieć:
- częściowo utrzymywać ciężar swojego ciała, opierając się na stopach;
- wyciągać ręce w kierunku przedmiotu;
- podciągane do pozycji siedzącej, utrzymywać sztywno główkę;
- odwracać głowę w kierunku źródła dźwięku, szczególnie gdy słyszy głos mamy;
- gruchać, wydawać dźwięki artykułowane.
W trzecim miesiącu życia zaczyna maluch używać więcej zmysłów: węchu, słuchu wzroku, smaku i dotyku. Nie mówi, nie przemieszcza się jeszcze, nie rozumie co do niego mówisz, ale...rozróżnia intonacje głosu i reaguje na nie, a także na widok uśmiechu na twojej twarzy reaguje tym samym.
Teraz twoje dziecko jest radosne, śmieje się całą buzią, wykonuje z radości wiele trzepoczących i nieskładnych ruchów. Zaczyna świadomie próbować sięgać przedmiotów, które go interesuje. Zauważysz, że coraz częściej dotyka twojej twarzy, włosów. Próbuje wszędzie włożyć ci małe rączki (do buzi, nosa, oczu).
Mały zauważa swoje rączki, interesuje się nimi, poznaje, że dużo rzeczy można z nimi robić. Że można je składać, rozkładać, machać nimi, wkładać do buzi, albo wykonywać nimi szereg ruchów z trzymaną w nich zabawką. Coraz lepiej skupia wzrok i wodzi wzrokiem za swoją mamą, a także za przedmiotami. Będzie już odwracać główkę w stronę dźwięków. Nadal swoje potrzeby będzie obwieszczać krzykami, ale do swoje repertuaru doda smutek i ból płacząc pierwszymi łzami, a nawet żałośnie łkając. Coraz dłużej czuwa i poznaje świat dookoła niego. Wydłuża się też bardziej przerwa nocna, a w czasie dnia długa przerwa może dochodzić nawet do 3 godzin. Wykorzystajcie tą w dzień i pójdźcie na spacer.
Trzeci miesiąc kończy pierwszy kwartał życia twojego dziecka. Jest już duży, prawda? W tym czasie maluch jest bardzo wrażliwy na bliskość swojej mamy, na to czy jest z nim mama, czy go przytula, głaszcze. Delikatne masowanie ciała dziecka jest najprostszą metodą pogłębiania więzi emocjonalnej i stymulacji rozwoju każdego dziecka.
Dalej miej na uwadze, żeby do dziecka mówić pieszczotliwie, z łagodną, miękką intonacją głosu, ale bez niepotrzebnego zdrabniania. Niech tata również pomaga, zajmuje się maleństwem i robi wszystko to co mama. Nie jest głupie zabawianie dziecka, za to bardzo potrzebne i dziecku i tacie, który jednak potrzebuje najwięcej czasu, żeby odnaleźć się na dobre w całej sytuacji i nie zawieść.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz